Ako si vytvoriť bezpečné a ľahko zapamätateľné heslo

Poslať stránku známemu

Už roky na internete rezonuje téma bezpečnosti. Jedným z hlavných pilierov bezpečnosti na internete sú bezpečné heslá. V tomto článku si povieme, ako na to.

Čo nie je bezpečné alebo ako to nerobiť

Niekoľkokrát za rok vyjde správa, že hackeri napadli nejakú sieť a získali databázu hesiel používateľov, aj preto sa neodporúča mať to isté heslo na rôznych účtoch po internete.

Ak vám totiž niekto nabúra konto na Facebooku, ľahko uhádne vaše heslo aj do iných účtov. Takže bezpečnejšie je mať rôzne heslá a nepoužívať to isté heslo opakovane.

Príklady hesiel, ktoré nie sú bezpečné:

  • slovo „heslo“, „password“, „admin“
  • 123456
  • 654321
  • heslo123
  • vaše meno a/alebo priezvisko
  • meno vašej manželky, blízkej osoby
  • meno vášho psa

A množstvo iných podobných, ktoré sa síce ľahko pamätajú, ale aj ľahko uhádnu potenciálnym útočníkom.

Čo je teda bezpečné heslo?

Ideálne a bezpečné heslo je také heslo, ktoré nie je ľahké uhádnuť. Bezpečné heslo by malo v sebe obsahovať rôzne typy znakov – nielen písmená, ale aj čísla, pomlčky, podtržníky a pod.

Existujú rôzne automatické generátory hesiel, aj WordPress má v sebe túto funkcionalitu.

Tie vám vygenerujú napríklad takéto heslo:
4_@hjk335-!as/94_aqwjjdj)

Perfektné bezpečné heslo, ktoré len s veľmi nízkou mierou pravdepodobnosti uhádne automatický hádač hesiel, ktorý používajú hackeri pri útokoch na internete. Ale má to jeden háčik, kto si to má pamätať???

Bezpečné heslo, ktoré si zapamätáte

Omnoho lepšia metóda je vymyslieť si nejakú vetu v slovenčine, keďže hackerské nástroje na lámanie hesiel sú väčšinou orientované na hádanie hesiel v angličtine, slová oddeľte podtržníkmi, pomlčkami alebo ich kombináciou a použite aj nejaké to číslo. napríklad takto:

Nikdy_sa_nespoliehaj_iba_na_heslo-ani_v_roku_2022

(Samozrejme, že heslo môže alebo nemusí obsahovať aj diakritické znaky.)

Je to dlhé a bezpečné heslo a je aj zapamätateľné.

Aby sme ho trochu skrátili a ešte viac znížili šancu, že ho niekto uhádne, môžeme použiť aj túto fintu – vypustíme zo slov samohlásky a ponecháme iba spoluhlásky.

Napríklad takto:
Nkd_s_nsplhj_b_n_hsl-n_v_rk_2022

Je o tretinu kratšie, ale jeho zapamätateľnosť zostala zachovaná.

Samozrejme, že by sme to mohli urobiť aj opačne, kreativite sa medze nekladú. Podstatné je zachovať tento princíp – ťažko uhádnuteľné heslo pre útočníka a ľahko zapamätateľné heslo pre vás.

Pár slov na záver alebo ako ešte viac vylepšiť bezpečnosť na internete

Ďalšie zásady bezpečnosti na internete:

  1. Pokiaľ to nie je nutné, neukladajte si heslá do prehliadača – ak vám hacknú Google účet a vy používate Google Chrome, v ktorom ste prihlásení, poľahky sa aj priemerný útočník dostane k vašim ďalším účtom a heslám.
  2. Používajte dvojfaktorovú autentifikáciu – overovanie – je to veľmi účinná metóda, lebo aj keby niekto nedajbože vaše heslo uhádol, vy o tom dostanete info a máte šancu zasiahnuť a takéhoto nepovolaného „hosťa“ nevpustiť do vašich účtov. Užitočné najmä ako ochrana emailového účtu alebo prístupu do vašich kont na sociálnych sieťach.
  3. Osobné údaje a heslá zadávajte len do stránok chránených protokolom https a platným SSL certifikátom (zelený zámok pri www adrese).
  4. Ak ste v teréne a potrebujete riešiť niečo dôležité – bankový prevod, pracovný mail, pracovný videohovor, dajte radšej prednosť mobilným dátam pred verejnou sieťou Wi-Fi.
  5. Používajte VPN-ku (Virtual Private Network). Nie je náhodou, že firmy svoje počítače „vyzbrojujú“ virtuálnou privátnou sieťou, čím ešte viac komplikujú „prácu“ potenciálnym útočníkom.

Ak máte k téme otázky alebo návrhy na doplnenie článku, smelo ich napíšte do komentárov pod tento článok. Nech sa vám bezpečne surfuje vo vodách internetu! 😉

Marián Kohn, technologický bloger Volám sa Marián Kohn a venujem sa informačným technológiám, so zameraním na internet. Na tomto webe sa delím o moje znalosti a skúsenosti. Poskytujem tiež školenia a kurzy WordPress.

Poslať stránku známemu