Kam uniknúť pred toxicitou Facebook-u a aké má alternatívy

Poslať stránku známemu

Nedávno som zažil dosť nepríjemnú debatu na Facebooku, ktorá ma opäť primäla zamyslieť sa nad tým, čo by som robil, keby tieto komunikačné nástroje zo dňa na deň prestali nadobro fungovať a aké iné alternatívy súčasný trh ponúka.

Sociálne siete, ktorých potenciál Slovensko ešte neobjavilo

Áno, viem, že u nás sa Twitter veľmi neuchytil, ale v zahraničí na ňom funguje dosť veľa ľudí, najmä celebrity, IT geekovia a marketéri. Twitter, narozdiel od Facebooku, nie je prepchatý reklamou a dá sa použiť, aj v slovenských podmienkach, na monitoring médií a je priam stvorený na mikroblogovanie – zdieľanie krátkych myšlienok (tweetov).

Na Twitteri sa dá komunikovať aj formou súkromných správ a aj profil sa dá nastaviť na súkromný, keď prístup doň majú iba tí followeri, ktorých si schválite.

LinkedIn si vašu pozornosť zaslúži

Známy najmä ako nástroj na hľadanie práce, resp. zamestnancov, ale faktom je, že je to sociálna sieť so všetkým, čo k tomu patrí.

Okrem vytvorenia profesného profilu a životopisu, ktorý láka pozornosť personalistov, umožňuje budovať sieť kontaktov, podobne ako priatelia na Facebooku, a dokonca podobne, ako na Instagrame či Twitteri, mať odberateľov (followerov) alebo sa stať followerom niekoho iného.

So svojou sieťou kontaktov môžete zdieľať posty, niečo ako statusy na Facebooku, obrázky, linky, videá, ale aj čistý text, obohatený o hashtagy. Tieto posty viete lajkovať rôznymi ikonkami, komentovať a takisto zdieľať cudzie posty.

LinkedIn nie je len webová stránka, ale ak si stiahnete ich appku do mobilu, funkcia súkromných správ vám vie do veľkej miery nahradiť aplikácie Whatsapp a Messenger.

Hoci som v súčasnom zamestnaní spokojný, je celkom príjemným vedľajším efektom správne vyplneného profilu na LinkedIn-e, že dostávam pracovné ponuky a personalisti oslovujú mňa a snažia sa ma získať pre ich firmu.


Na zahraničnom, ale do istej miery, aj domácom internete používatelia, prevažne nežného pohlavia, prepadli vášni Pinterest. Je to sociálna sieť, ktorá vám umožňuje vytvárať virtuálnu nástenku, kde si „pripínate (pin)“ obrázky, ktoré sa vám páčia. Keďže sám túto sieť nepoužívam, tuto moje znalosti o nej končia. Ujo Google napovie určite viac. 😉


Publikum používateľov sociálnych sietí sa štiepi a ľudia vyhľadávajú skôr špecializované siete, ktoré sa venujú konkrétnej komunite, napríklad ajtíčkári a vášniví hráči PC hier sú na Discord-e, mladí tínedžeri na Tiktok-u a podobne.

Postupne pribúdajú ďalšie a dalšie platformy, ktoré sa snažia naplniť potreby konkrétnej skupiny, podobne ako kedysi boli špecializované diskusné stránky a fóra.

Marián Kohn, technologický bloger Volám sa Marián Kohn a venujem sa informačným technológiám, so zameraním na internet. Na tomto webe sa delím o moje znalosti a skúsenosti. Poskytujem tiež školenia a kurzy WordPress.

Poslať stránku známemu